Община Велинград и Програмата на ООН за развитие “Възможности 21 век” разработват и осъществяват Проект за устойчиво развитие на Общината. Замисълът намира израз в създаването Център за Бизнес и Информация, който да работи за реализацията на тази стратегия. Официално е открит на 21.04.1999 г. Помещава се на първия етаж в сграда, в ценъра на града, на адрес: площад “Свобода”. От 1999 г. настоящият център работи като общинска предприятие.
I. В информационния център на разположение на гражданите и гостите на общината са предоставенни следните дейности, утвърдени в “Правилник за вътрешния ред на ОП”ИЦМСБ” Велинград:
-
технически услуги - факс, копрни услуги, интернет, консултации и партньорство при изработване и реализиране на проекти,организация и провеждане на обучения.
-
предоставяне под наем на зали за обучение/ включително компютърно/, презентации и изложби
-
туристическа информация
-
изложение на местни производители
-
маршрути и водачи
-
изготвяне на проектна документация и управляваето на самите проекти
II. Основни приоритети на Информационния Център са :
-
Презентиране и рекламиране на община Велинград
-
Повишаване качеството на съвкупния туристически продукт в общината
-
Популяризиране на местни занаяти чрез изложение, продукцията на местни производители
-
Техническо обслужване на граждани и гости на града
-
Съхраняване традициите на региона.
-
Информационно обслужване и организация на средния и дребен бизнес
-
Повишаване квалификацията на кадрите по браншове
III. Създадена е база данни за:
-
Културни и туристически забележителности на територията на общината
-
Места за настаняване/леглова база на хотели / в града и околностите.
-
пълно информационно обслужване на клиентите
-
производители по браншове
-
неправителствени организиации
IV. Методиката на проектната дейност на ОП”ИЦМСБ” се изразява в следните пунктове:
1. Откриване и достъп до информация за финансиране на проекти
2. Установяване на целевата група и заинтересованите страни, които биха се ползвали от изпълнение на проекта
3. Установяване на организациите, които имат ресурс да кандидатстват и управляват проектна дейност
4. Проверка за данни за наличие на подобен разработван проект, етап и възможност за ново финансиране. – Задължителни са приемствеността и синхрона при тези дейности.
5. Разпределяне на конкретните задачи при подготовка на проектната документация от екипа от служители и определяне на сроковете за изпълнение.
6. Обработка на проектните документи.
7. Комплектоване и съгласуване с инстанции, партньорски организации.
8.Предаване на документацията.
Участието на Информационния център в екипи, формирани от Общинска администрация (с отдел “Евроинтеграция”, Дирекция “ТСУ” и други) за разработване и управление на проекти е значителен принос за подобряване на облика на града ни. Практика е при одобрено финансиране на изработен с подкрепата на общинското предприятие проект в партньорство, административната част да бъде изпълнена от Информационният център. По този начин дейностите по изпълнение на финансиран проект, провеждането на срещи, обучения и представяния, обработката на документи и формуляри, изработка на анкети и проучвания и други технически услуги при реализирането имат реален финансов приход в бюджета на предприятието.
V. Основните проекти, по които “ИЦМСБ”е работил са:
-
„Информационна зала за занятия в помощ на деца от Дом за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителска грижа Велинград”, септември 2004г.
Финансираща организация: Фондация „Помощ за благотворителността в България”
Продължителност на проекта: 3 месеца
Цели на проекта:
-
Поощряване и подпомагане социалната интеграция на децата в неравностойно положение /в случая деца от Дом за отглеждане и възпитание на деца лишени от родителска грижа – гр. Велинград/
-
Oткриване на нови възможности за развитие на личностния им и социален потенциал със средствата на новите технологии.
Проведен е обучителен курс от 60 часа, който да им даде първоначална представа за възможностите на компютърната техника.
2) „Довършителни ремонтни работи в Дневен Център за Деца и Младежи с увреждания”- Велинград, област Пазарджик
Проект, в който ОП „ИЦМСБ” е партньор на Община Велинград.
Финансираща организация: Министерство на труда и социалната политика, Фонд „Социално подпомагане”
Продължителност на проекта: юни 2006 – август 2006г.
Цели на проекта:
-
разширяване на капацитета на местната общност за предоставяне на социални услуги посредством подобряване на материално – техническата база на дневния център
-
борба със социалната изолация на децата с увреждания от обществото
-
чрез реализацията на проекта 24 деца и младежи с увреждания получават по-добри условия за реабилитация, лечение, престой и медико-педагогическо обслужване в Дневния център, което влияе директно върху нивото на социалното обгрижване към тази група хора в неравностойно положение
-
повишаване степента на полезно действие на 12 специалисти спрямо ползвателите на социални услуги в Дневния център
-
създаване на способности у младежите за работа в колектив и поемане н отговорности за житейска реализация и повишаване самооценката им.
3) “Обединяване на усилията за обмен на информация и регионално сътрудничество за ландшафтно проектиране на маркирането на пресечната точка с географски координати 24? ИД и 42 ? СШ в района на
Наличието на подобна географска забележителност е емблематично за община Велинград. До този момент не бе предприето обозначаване на пресечната точка. Тя се намира източно над карстов извор “Клептуза”. Велинград е известен като туристически център. През последните години поради нарасналия интерес от страна на туроператори да предлагат региона като нова дестинация за алтернативен туризъм все по-ясно се открояват проблеми като липса на информация за местни забележителности и атрактивни туристически маршрути, ясното им обозначаване и маркиране, предоставяне на знанията и услугите на туристическите дружества на туристите посещаващи общината, ясна стратегия и обединени усилия на всички заинтересовани страни. Маркирането на подобен маршрут и обозначаването на пресечната точка на меридиан и паралел доведе до създаването на географска забележителност и туристическа пътека /алея/, която да се посещава от местни туристи и гости на града.
4) „Учебен пчелин – нека традицията живее
Проект, по който си партнират ОП „ИЦМСБ” – Велинград, Туристическо дружество „Юндола” – Велинград, Туристическо дружество „Острец”
Финансираща организация: Фондация „ЕкоОбщност”, програма „Местни екоинициативи”, 2005
Продължителност на проекта: 7 месеца
Цели на проекта :
-
да се изгради учебен пчелин, отговарящ на екологични стандарти, да се създаде възможност за практическо обучение на начинаещи пчелари, да се подобри технологията на отглеждането, развитието и лечението на пчелните семейства.
-
Важна функция, която целим да изпълнява учебния пчелин е ангажираността на младите хора.
-
С изграждането и развиването на учебния пчелин се цели активизирането на интереса към района посредством оформянето на чисто обучителна туристическа атракция.
-
Изпълнението на дейностите по проект “Учебен пчелин – нека традицията живее” стартира на 01.12.2005г.
-
Бяха проведени 3 работни срещи с цел осъществяването на сътрудничество между партньорите, изграждането на групите и привличане на нови съмишленици, както и проучването на интереса за участие в учебните групи.
-
Теренът е документално оформен и терасиран.
-
възникването на идеята за създаването на учебен пчелин, който ще се превърне и в туристическа атракция. В последните години с отглеждането на пчелни семейства се занимават определено по-възрастни хора, което застрашава приемствеността и съществуването на пчелините
-
обучение – теоретично и практическо на младите „пчелари”; осъществяване на сътрудничество между партньорите, изграждане на групи, привличане на нови съмишленици
5) „Млади лесовъди за съхраняване и опазване чистотата на Велинград”
Организация и изпълнение: ТД “Сютка”- Велинград
Екип: ТД“Сютка” – Велинград, Общинско предприятие “Информационен център за малък и среден бизнес” – Велинград, Телевизия ББТВ, Радио ЧЛК, Община Велинград, “Стройком” ООД – Велинград
В началото на месец януари 2007г. се откриват дейностите по проект “Млади лесовъди за съхраняване и опазване чистотата на Велинград”. Изпълнението стартира на 19.12.2006 година. Провеждат се няколко работни срещи, с които се цели осъществяването на сътрудничество между партньорите. Изграждането на групите и привличане на нови съмишленици, както и проучването на интереса за участие в сформираните от учениците групи.
За дейностите по картотекиране и фотографиране на нерегламентирани сметища са закупени 20 карти на Велинград и поверени на учениците.Закупен е и цифров апарат.
Информационният център поема организацията на дейността по представяне на Общината и бизнеса на територията на Община Велинград на бизнес форуми, срещи, семинари, делегации и гости на общината, медиите и други презентации. Провежда се координация между центъра и Общината. Организиране на официални и делови срещи, мероприятия на Кмета и Общинския съвет.
Предпоставки:
-
помещения- конферентна зала за 40 души, голяма зала за до 100 човека, малка зала за изложения
-
рекламни и информационни материали за общината
-
опитен персонал за организиране на мероприятия
-
реална връзка с местните проблеми и с общинското управление;
-
при провеждането на мероприятия на местната власт в общинското предприятие сумата за финансовото им обезпечаване ще се сведе до минимум.
Основна цел на ИЦМСБ е да бъде място, където обществеността да получава информация относно източниците на финансиране на съвместни проекти между обществени организации и местна власт и по този начин да играе посредническа роля между тях.
За контакти с ИНФОРМАЦИОННИЯ ЦЕНТЪР
ЗА МАЛЪК И СРЕДЕН БИЗНЕС:
Град Велинград, пл. Свобода
тел: 0359/58401
факс: 0359/58541
GSM: 0885138481
е-mail: icvelingrad@b-trust.org
Коментарите са изключени!